Oni mi nie zapłacili…

Data publikacji: 8 września 2022

Coraz częściej słyszę to od moich Klientów. Obecnie, podczas gdy inflacja szaleje, ceny gwałtownie rosną, niestety jest to coraz częściej spotykane.
,,VAT i dochodowy został przeze mnie zapłacony a wystawione faktury nadal pozostają nieopłacone’’– to jest jeszcze inna kwestia co można z tym zrobić, do której odniosę się w jednym z następnych wpisów. Umówmy się, nie jest to sytuacja ciekawa dla firmy.
Co robić? Pytacie…
Oni mi nie zapłacili…

Wyślij wezwanie do zapłaty do swojego dłużnika.

W wezwaniu:

  1. Umieść: datę, miejsce sporządzenia wezwania, dane dłużnika, wierzyciela – tutaj: swoje dane/dane Twojej firmy (nazwa, adres)
  2. wskaż dokładnie fakturę: jej datę, numer, kwotę do zapłaty oraz termin płatności z jej wynikający
  3. wylicz odsetki, jak również rekompensatę za koszty odzyskiwania należności, jeśli w danym przypadku również Ci przysługuje
  4. określ czas, w którym to dług ma zostać spłacony, np. w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania
  5. wskaż numer rachunku bankowego do wpłaty należności
  6. poinformuj co zrobisz dalej, jeśli nadal faktura nie zostanie opłacona, np. wstąpisz na drogę sądową
  7. podpisz się.

Jak wysłać wezwanie do zapłaty?

W mojej opinii najlepiej wysłać je listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Podpisane potwierdzenie odbioru jest dowodem, że dłużnik je otrzymał.

Dlaczego muszę wysyłać wezwanie do zapłaty? Czy nie mogę od razu ,,iść do sądu’’?

Do sądu ,,idziesz’’ z pozwem a w nim z kolei musisz poinformować sąd czy próbowałeś przed zwróceniem się do sądu uzyskać należność od dłużnika w inny sposób np. właśnie się z nim kontaktując się i wskazując na dług. Wezwanie do zapłaty jest właśnie takim ,,przed-sądowym’’ sposobem. Jeśli tego nie zrobisz musisz wyjaśnić w pozwie, dlaczego nie próbowałeś odzyskać należności przed skierowaniem się do sądu.  

Na marginesie…

Możesz wysyłać do dłużnika więcej niż jedno wezwanie, możesz wybrać inną formę dostarczenia tego wezwania niż pocztą (należy jednak mieć dowód na podjęte próby odzyskania należności przed pójściem do sądu) – nie ma ścisłych prawnych regulacji w tym zakresie.

Proste?

Myślę, że do zrobienia. W mojej opinii wezwanie do zapłaty powinno być pismem ,,sztywnym’’, ,,stanowczym’’, krótkim. Nie prosisz w nim o zapłatę, ale wyraźnie wskazujesz co i kiedy powinno być zapłacone a nadal nie jest. Myślę, że z tego powodu nie jesteś zadowolony.

W przygotowaniu wezwania może pomóc Ci adwokat, jak również może je wysłać do dłużnika jako Twój pełnomocnik.

Moje najnowsze publikacje

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – tytuł egzekucyjny do odzyskania należności

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – tytuł egzekucyjny do odzyskania należności

Dłużnik zalega z zapłatą, chcemy jak najszybciej odzyskać pieniądze, ale nie jesteśmy pewni, czy mamy wszystkie dokumenty potwierdzające dług? Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem będ...

Więcej
Wezwanie do zapłaty a dłużnik nadal nie płaci? Co dalej? – nakaz zapłaty jako możliwość szybkiego uzyskania tytułu wykonawczego

Wezwanie do zapłaty a dłużnik nadal nie płaci? Co dalej? – nakaz zapłaty jako możliwość szybkiego uzyskania tytułu wykonawczego

Wezwanie do zapłaty zostało odebrane przez dłużnika, wskazany w piśmie termin na uiszczenie zaległej kwoty minął, a na koncie nadal brak pieniędzy? Jaki podjąć następny krok?

Więcej
Oni mi nie zapłacili…

Oni mi nie zapłacili…

Coraz częściej słyszę to od moich Klientów. Obecnie, podczas gdy inflacja szaleje, ceny gwałtownie rosną, niestety jest to coraz częściej spotykane. ,,VAT i dochodowy został przeze mnie zap...

Więcej

Zapisz się do newslettera

Po zapisaniu się do newslettera będziesz otrzymywał powiadomienie o każdym wpisie, który pojawi się na moim BLOGU.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Justyna Jabłonka prowadząca działalność pod firmą Kancelaria Adwokacka Justyna Jabłonka, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 44/U.5, 03-982 Warszawa, NIP: 5681575393 . Twoje dane osobowe tj. imię i nazwisko, adres email oraz dane osobowe podane w formularzu kontaktowym przetwarzane są w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytania. Podanie danych jest dobrowolne, ale brak ich podania uniemożliwia uzyskanie odpowiedzi. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych możesz znaleźć w Polityce Prywatności.